Czy ucho goi się po kolczykowaniu?

Czy ucho goi się po kolczykowaniu?

Czy masz pytanie dotyczące procesu gojenia się po przekłuciu ucha? W tym artykule odpowiemy na Twoje pytanie „Czy ucho goi się po kolczykach?”, omówimy objawy infekcji, sposoby ich leczenia i co robić, gdy Twój piercing jest zainfekowany. Proces gojenia się nowego kolczyka trwa od sześciu do ośmiu tygodni. Dwa razy dziennie, za pomocą wacika, należy nakładać na przekłucie roztwór soli fizjologicznej. Mimo że jubilerzy zalecają stosowanie alkoholu lub bactiny, produkty te mogą powodować szczypanie i wysuszać skórę. Lepiej jest użyć łagodniejszego roztworu, aby uniknąć podrażnień. Nie powinnaś zdejmować kolczyków zbyt szybko. Pozostaw je w kolczykach przez co najmniej sześć do ośmiu tygodni po przekłuciu.

Proces gojenia

Po przekłuciu kolczyków Twoje ciało wytwarza nową skórę. Nowa skóra rośnie w obu kierunkach, od wewnątrz na zewnątrz – część ta została przygotowana przez zespół serwisu Stomatologia Rodzinna. Tworzą się również nowe komórki krwi, które wspomagają proces gojenia. Proces gojenia może trwać do dwóch tygodni. Wokół kolczyków może pojawić się opuchlizna i zaczerwienienie. Na szczęście objawy te występują rzadko i nie są powodem do natychmiastowego usunięcia kolczyków. Głównym objawem alergii na nikiel jest czerwona wysypka. W takich przypadkach należy skontaktować się z lekarzem.

Powinieneś także codziennie czyścić swoje przekłute ucho. Obracaj płatki uszu kilka razy dziennie i używaj sterylnego płynu do przemywania ran z solą fizjologiczną. Możesz też użyć wacika nasączonego antybakteryjnym mydłem w płynie. Stosuj go dwa razy dziennie, a następnie umyj ręce. Poza tym pamiętaj o zmianie poszewki na poduszkę co dwa dni. Czyść uszy co najmniej raz dziennie i zmieniaj kolczyki co trzy dni.

Zakażenia występujące po przekłuciu uszu

Zakażenia występujące po przekłuciu uszu mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym reakcją alergiczną lub infekcją. Jeśli podejrzewasz infekcję, dwa razy dziennie czyść przekłute ucho sterylnym wacikiem. Należy także unikać noszenia słuchawek lub korzystania z telefonu po zainfekowanej stronie głowy. Ponadto należy trzymać włosy spięte w kok lub kucyk i unikać spania na uchu dotkniętym infekcją. Należy regularnie czyścić pościel i unikać noszenia biżuterii z niklu podczas leczenia.

Zakażone płatki uszu można leczyć w domu. Aby zastosować roztwór soli fizjologicznej, należy nasączyć wacik kosmetyczny wodą destylowaną i połową łyżeczki soli. Nasączyć płatek kosmetyczny roztworem słonej wody i przyłożyć go do zainfekowanego miejsca. Unikaj stosowania alkoholu lub wody utlenionej, ponieważ mogą one powodować podrażnienia. Po oczyszczeniu piercingu zastosuj maść lub żel antybakteryjny. Nakładaj maść trzy razy dziennie. Jeśli nie widzisz poprawy, skontaktuj się z lekarzem, aby zapobiec poważnym infekcjom.

Objawy infekcji

Głównymi objawami infekcji po kolczykach są czerwone, ciepłe i tkliwe uszy. Objawy te różnią się od objawów alergii na metale, które zazwyczaj ustępują wraz z upływem czasu. Należy zauważyć, że objawy te nie powinny występować w tym samym czasie, co sam kolczyk, więc jeśli występują jednocześnie, to prawdopodobnie są oznaką infekcji. Niektórzy pacjenci mogą jednak doświadczać niektórych z tych objawów, nawet jeśli nie mają infekcji.

Powszechnie stosowanym domowym sposobem leczenia infekcji po kolczykach jest przykładanie lodu do dotkniętego miejsca. Lód należy przyłożyć do chorego miejsca i pozostawić na kilka minut. Nie przykładaj lodu bezpośrednio do zainfekowanego miejsca, gdyż może to uszkodzić powierzchnię ucha. Jeśli infekcja nie ustępuje, może być konieczne podanie antybiotyków. Jeśli nie jesteś pewien, udaj się do dermatologa w celu postawienia właściwej diagnozy.

Leczenie

Chociaż drobne infekcje ucha spowodowane przez kolczyki zazwyczaj można leczyć w domu, konieczna jest pomoc lekarza, jeśli infekcja jest poważna i utrzymuje się przez tydzień lub dłużej. Jeśli infekcja nie reaguje na domowe sposoby leczenia, lekarz może zalecić przyjmowanie doustnych antybiotyków lub drenaż. Może również wystąpić ból, obrzęk lub zaczerwienienie wokół ucha. W niektórych przypadkach do wyleczenia infekcji może być konieczne zastosowanie kremu z antybiotykiem na receptę.

Chociaż nie zaleca się przekłuwania chrząstki ucha, piercing może być ciekawym sposobem na urozmaicenie wyglądu płatków. Mimo ryzyka, jeśli po przekłuciu ucha dojdzie do infekcji, leczenie jest łatwe i może pomóc Ci szybciej wrócić do zdrowia. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak leczyć infekcje po przekłuciu ucha. Kiedy już znajdziesz najlepszy sposób, będziesz na dobrej drodze do zdrowego ucha!

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *