Kiedy nie należy przekłuwać ucha?

Czy od zapalenia ucha można ogłuchnąć?

Zanim przekłujesz sobie ucho, powinieneś wiedzieć o kilku ważnych środkach ostrożności. Po pierwsze, powinieneś czyścić miejsce przekłucia przynajmniej trzy razy dziennie. Możesz użyć wacika nasączonego roztworem antyseptycznym do pielęgnacji uszu, który zazwyczaj zawiera chlorek benzalkoniowy. Jeśli nie chcesz kupować środków do pielęgnacji uszu, możesz użyć mydła antybakteryjnego w płynie. Zawsze dokładnie spłucz środek antyseptyczny. Możesz także użyć czystej gazy do osuszenia miejsca przekłucia. Ponadto można przygotować własny roztwór soli, który będzie używany do dezynfekcji miejsca przekłucia.

Przekłuwanie uszu niemowlętom jest w porządku

Przekłuwanie uszu niemowlętom to zabawny sposób na wyrażenie własnej osobowości. Nie jest to jednak proces dla osób o słabym sercu. Do przekłuwania płatków uszu piercer powinien używać sterylnych igieł. Ważne jest, aby po zabiegu dokładnie wyczyścić przekłuty płatek ucha, aby zapobiec zakażeniu. Rodzice powinni zawsze myć ręce przed dotykaniem uszu dziecka.

Chociaż AAP nie zachęca do przekłuwania uszu u niemowląt, to jednak mówi, że rodzice powinni pozwolić dzieciom na podejmowanie decyzji dotyczących ich ciała. Chociaż przekłuwanie uszu jest uważane za zabieg „kosmetyczny”, AAP nie zaleca przekłuwania uszu niemowlętom. Jest to jednak powszechna praktyka w wielu krajach.

Kontaktowe zapalenie skóry jest reakcją alergiczną skóry

Kontaktowe zapalenie skóry jest stanem, w którym skóra ulega zapaleniu w wyniku reakcji alergicznej na czynnik zewnętrzny. Objawy kontaktowego zapalenia skóry różnią się w zależności od rodzaju alergenu. Początkowo kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia może być łagodne i obejmować swędzenie i zaczerwienienie. W ciężkich przypadkach jednak na skórze może pojawić się gruba, skorupiasta wysypka. Kolczyki z niklu, zwłaszcza te wykonane na bazie niklu, mogą powodować ten stan.

Narażenie na nikiel jest kolejną przyczyną kontaktowego zapalenia skóry. Może ono wystąpić po wykonaniu nowego kolczyka lub z czasem w wyniku powtarzającego się kontaktu. Jeśli jesteś uczulony na nikiel, musisz unikać kontaktu z wszelką biżuterią zawierającą ten metal, a zwłaszcza z biżuterią wykonaną z niklu. Unikaj noszenia niklowych kolczyków lub naszyjników przez tydzień lub dwa, ponieważ mogą one powodować kontaktowe zapalenie skóry.

Jednorazowe pistolety do piercingu są zakazane przez Stowarzyszenie Profesjonalnych Piercerów

Pomimo swojej popularności, jednorazowe pistolety do piercingu są szeroko rozpowszechnione wśród osób przekłuwających ciało. Shannon Larratt, redaktorka Body Piercing Expo, napisała na ten temat esej zatytułowany „Pistolety do piercingu to bluźnierstwo” i wydrukowała koszulki z czerwonym kółkiem i linią z napisem „No Piercing Gun”. Niedawno opublikowany w BME artykuł zatytułowany „Does a Piercing Gun Really Suck?” („Czy pistolet do piercingu jest naprawdę do bani?”) był krytyczny wobec tych narzędzi.

Chociaż pistolety do piercingu są powszechnie używane, prawdziwie profesjonalni piercerzy wzdragają się na myśl o używaniu jednorazowych pistoletów. Produkty te nie wymagają igieł i nie są sterylizowane, co stanowi poważny problem w zakresie bezpieczeństwa. Stowarzyszenie Profesjonalnych Piercerów (Association of Professional Piercers) w swoim Kodeksie Etycznym zakazało używania jednorazowych pistoletów do piercingu.

Stopy metali zostały zatwierdzone do użytku medycznego

Unia Europejska zatwierdziła pewne stopy metali do stosowania w przekłuwaniu uszu. Niektóre z nich są bardziej wrażliwe na nikiel niż inne, ale większość zawiera mniej niż 0,05% Ni. W jednym z badań 20 osób wrażliwych na nikiel poddano testom z użyciem różnych stężeń siarczanu niklu. U dziesięciu z nich uzyskano wynik pozytywny, a u najbardziej wrażliwej osoby wynik był pozytywny już przy stężeniu 0,0001% Ni. Chociaż badanie to miało stosunkowo niewielki zakres, podkreśla ono znaczenie przestrzegania ścisłych zasad podczas przekłuwania uszu.

Stal chirurgiczna jest stopem kilku metali, ale tylko niektóre z nich okazały się biokompatybilne. ISO 5832-1 i ASTM F138 to przykłady metali, które spełniły te normy. Tytan jest doskonałą alternatywą dla stali nierdzewnej, jeśli użytkownik jest uczulony na nikiel, a także jest wykorzystywany w innych zastosowaniach medycznych. Czysty tytan spełnia te normy i jest powszechnie stosowany do przekłuwania uszu.

Unikanie przekłuwania uszu, jeżeli uważasz, że jest ono zainfekowane

Jeżeli obawiasz się infekcji, unikaj przekłuwania uszu, jeżeli uważasz, że jest ona spowodowana przez bakterie. Zakażone kolczyki nie należą do rzadkości, ale nie są też rzadkością. Kolczyki na skórze to otwarte rany, które łatwo ulegają zakażeniu. Ponadto w miejscu, w którym wykonano kolczyk, może znajdować się ciało obce, które jest siedliskiem bakterii i zarazków.

Twój piercing może nie wyglądać na zainfekowany, ale może być opuchnięty i zaczerwieniony. Najlepszym sposobem na pozbycie się infekcji jest regularne czyszczenie tego miejsca. Dwa razy dziennie przecieraj to miejsce sterylnym wacikiem. Roztwór może spowodować ukłucie, ale nie powinno to być bolesne. Jeśli po czyszczeniu wystąpi ból lub swędzenie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub skorzystaj z pomocy medycznej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *