Wypadanie włosów – przyczyny, zapobieganie i leczenie łysienia

Nadmierna utrata włosów na głowie dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Problem może powstać z różnych powodów. Co można zrobić, by znów cieszyć się bujną czupryną i pięknymi, efektownymi fryzurami? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat!
Wypadanie włosów przyczyny

Naturalnie każdego dnia tracisz ok. 50–100 włosów. Pojedynczy włosek żyje 3–4 lata, a później przechodzi w kilkumiesięczny stan spoczynku, po którym mieszek włosowy wypycha go nowo utworzoną strukturą kolagenową. Faza wzrostu włosa trwa maksymalnie 6–7 lat. Łysienie to stan, w którym tempo utraty owłosienia głowy jest większe i organizm nie jest w stanie go odbudować. Przyczyną nadmiernego wypadania włosów mogą być m.in. zmiany hormonalne, stan zapalny, choroby autoimmunologiczne, silny stres, osłabienie z powodu nieprawidłowej pielęgnacji i wiele innych czynników. Dobra diagnoza ma fundamentalne znaczenie dla skutecznego leczenia.

Dokładne oczyszczanie skóry głowy jest ważne i w profilaktyce, i w terapii

Dobry szampon na wypadanie włosów przyda ci się nie tylko w trakcie walki ze skutkami łysienia. Pobudzenie mieszków włosowych i pielęgnacja skóry mogą do pewnego stopnia zapobiec problemowi, zwłaszcza jeśli często poddajesz włosy rozmaitym zabiegom stylizacyjnym. Kosmetyki wysokiej jakości są w stanie odbudować uszkodzenia spowodowane m.in. farbowaniem i rozjaśnianiem, utrwalaniem, suszeniem czy długą ekspozycją włosów na promieniowanie UV. Podczas mycia należy wmasować szampon w skórę – samo pozostawienie piany na włosach przez jakiś czas spowoduje, że substancje w składzie zadziałają jedynie powierzchownie.

Niektóre szampony przeciw nadmiernemu wypadaniu włosów są przeznaczone do wspierania specjalistycznej kuracji dermatologicznej lub innych preparatów, np. ampułek. Płyny do codziennego mycia głowy często mają identyczny skład, co główne produkty stosowane w kuracji łysienia, ale w odpowiednio mniejszym stężeniu. Co znajduje się w ich składzie? Lista wszystkich wykorzystywanych substancji byłaby niezwykle długa, a do najefektywniejszych należą m.in.:

  • aminexil;
  • ekstrakt z czarnej rzepy;
  • wyciąg z tataraku;
  • inne olejki roślinne.

Chcesz mieć zdrowe, mocne włosy? Odżywiaj się prawidłowo!

Dieta ma istotny wpływ na kondycję włosów. Zmiana jadłospisu – w związku z odchudzaniem, inną porą roku czy innym powodem – może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów. Mieszki włosowe są szczególnie wrażliwe na niedobory żelaza, kwasów omega-3 oraz witamin B i D3. Lista substancji istotnych w zapobieganiu i leczeniu łysienia jest znacznie dłuższa. Odpowiednie witaminy na włosy znajdziesz w tych produktach spożywczych:

  • ryby;
  • jaja;
  • ser;
  • masło;
  • owoce;
  • warzywa.

Jeśli z jakiegoś względu nie możesz dostarczyć organizmowi potrzebnych składników odżywczych w pożywieniu, zastanów się nad odpowiednią suplementacją. Zanim udasz się do sklepu lub apteki, najpierw skonsultuj się ze specjalistami. Najpierw trzeba dokładnie rozpoznać przyczynę problemu wypadania włosów, a dopiero potem wybrać taki preparat, który będzie najlepiej dopasowany do twoich indywidualnych potrzeb.

Wizyta u dermatologa i trychologa. Sposoby diagnozowania przyczyny łysienia

W niektórych przypadkach wystarczającą ilość informacji zapewnia wywiad medyczny. Staraj się zatem dokładnie odpowiadać na zadawane pytania – nie ma sensu niczego ukrywać. Do zaawansowanej diagnostyki nadmiernego wypadania włosów wykorzystuje się m.in. badania poziomu hormonów, trychoskopię, biopsję skóry głowy, testy pobranych korzeni włosów czy mikroskopię świetlną. Wyniki decydują o dalszym postępowaniu i przekazywanych zaleceniach.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *