Jak szybko, skutecznie i bezpiecznie pozbyć się pryszczy z twarzy?

Istnieje wiele rodzajów pryszczy, które mogą pojawić się na cerze z rozmaitych powodów. Czerwonych grudek, wągry, zaskórniki, krosty wypełnione ropną treścią… Nadmierny pośpiech w ich jak najszybszym usuwaniu może tylko pogłębić problem. Sprawdź, co polecają specjaliści na uciążliwe objawy trądziku!

Najpierw warto uświadomić sobie przyczyny powstawania pryszczy i innych, nieestetycznych wykwitów na skórze. Można je podzielić na dwie podstawowe kategorie – endogenne i egzogenne, czyli wewnętrzne i zewnętrzne. Najlepsze przykłady to odpowiednio rodzaj cery, dieta, styl życia oraz codzienna higiena, stosowane kosmetyki i czynniki środowiskowe. Niestety nie masz wpływu na wszystko. Leczenie i pielęgnacja skóry trądzikowej to proces, który wymaga sumiennego przestrzegania zaleceń przez dłuższy czas – próby natychmiastowego usuwania pryszczy na własną rękę zwykle tylko pogarszają stan cery. Skuteczna, bezpieczna terapia może wymagać zarówno leczenia miejscowego, jak i działa od wewnątrz organizmu.

Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry, którą może wywołać wiele różnych czynników

Do powstawania pryszczy i innych objawów na skórze twarzy przyczyniają się m.in. silny stres i emocje, błędy w odżywianiu, stosowane używki, zanieczyszczenia powietrza, nieprawidłowa pielęgnacja i oczyszczanie cery, naturalne oraz chorobowe zaburzenia hormonalne. Najlepsza metoda na leczenie trądziku zależy od rodzaju schorzenia oraz przyczyn, które je wywołały. Trudno mieć co do nich całkowitą pewność bez odpowiednich badań dermatologicznych. Dlatego warto najpierw umówić się na konsultacje ze specjalistą.

Co łączy tak różne czynniki wywołujące trądzik? Bezpośrednie przyczyny powstawania pryszczy to nadaktywność gruczołów łojowych, ich zatykanie przez sebum i nadmiernie złuszczającą się skórę oraz rozwój bakterii Propionibacterium acnes. Główne, najczęściej spotykane odmiany i podtypy choroby to trądzik:

 • pospolity:
  • cystowy;
  • grudkowo-krostkowy;
  • piorunujący;
  • zaskórnikowy;
 • hormonalny;
 • bliznowaty;
 • ropowiczy;
 • różowaty;
 • skupiony;
 • zawodowy.

Wyciskanie pryszczy może przynieść więcej szkód niż pożytku dla cery

Kiedy wyciskasz kłopotliwe krosty na twarzy, doprowadzasz do uszkodzeń skóry. Rana może doprowadzić do infekcji, a w konsekwencji poważnych komplikacji zdrowotnych. Blizna czy późniejszy wyprysk to nic w porównaniu z zapaleniem opon mózgowych. Nawet zachowanie wszelkich środków ostrożności – dokładne umycie palców i paznokci, zastosowanie chusteczki higienicznej, dezynfekcja – nie chroni całkowicie przed zakażeniem. Lepiej skorzystać z profesjonalnego zabiegu kosmetycznego lub jednego z domowych sposobów.

Szybkie, ogólnodostępne metody walki z pryszczami bazują na miejscowym łagodzeniu objawów. Można zmniejszyć grudki i zredukować stan zapalny m.in. dzięki przykładaniu lodu, kurkumy, olejków z drzewa herbacianego, sody oczyszczonej zmieszanej z wodą, częściowo rozpuszczonej tabletki aspiryny czy pasty do zębów. Kolejnym rozwiązaniem są specjalne kosmetyki do stosowania miejscowego, które jednak wysuszają cerę – nie można przesadzić z dawkowaniem.

Zalecenia dermatologów na pryszcze – profilaktyka, higiena i pielęgnacja skóry

W leczeniu najcięższych postaci trądziku zwykle stosuje się tabletki z izotretynoiną – retinoidem, pochodną witaminy A. Stosowanie silnych substancji w przypadku łagodniejszego przebiegu choroby wywołałoby szereg skutków ubocznych. Zamiast samodzielnie sięgać po „cudowne” kosmetyki, lepiej najpierw skonsultować się z lekarzem. W codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej najważniejsze są:

 • odpowiednie nawilżenie;
 • oczyszczanie, które nie powoduje uszkodzeń mechanicznych;
 • łagodzenie podrażnień;
 • skład kosmetyków dostosowany do typu i potrzeb cery.

Niewiele sprawdzonych sposobów na pryszcze sprawia, że te od razu znikają bez śladu – jednak wyraźne zmniejszenie krost ułatwia ukrycie niedoskonałości pod makijażem. Takie rozwiązanie pozwala zadbać o wygląd bez rozrywania skóry, do którego dochodzi przy wyciskaniu. Zyskasz w ten sposób czas na to, by profilaktyka i zmiana trybu życia przyniosły oczekiwane rezultaty.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *