Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego za pomocą wkładek dousznych

Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego za pomocą wkładek dousznych

Podczas gdy niektóre przypadki zapalenia ucha zewnętrznego można łatwo leczyć za pomocą kropli do uszu, cięższe przypadki mogą wymagać skierowania do specjalisty. W ciężkich przypadkach specjalista może być zobowiązany do oczyszczenia przewodu słuchowego z resztek pokarmu i woskowiny, aby zwiększyć skuteczność działania maści. W niektórych ciężkich przypadkach specjalista może założyć zatyczkę do ucha – zatyczkę z gazy bawełnianej – w celu umieszczenia w niej leków.

Otitis externa

Otitis externa to stan zapalny zewnętrznego przewodu słuchowego, znany również jako zapalenie ucha. Występuje u dzieci i dorosłych w każdym wieku, a jego przyczyną jest zazwyczaj infekcja ucha. W przeciwieństwie do zapalenia ucha środkowego, które występuje w uchu środkowym, otitis externa ogranicza się do zewnętrznej części przewodu słuchowego. Oprócz dyskomfortu, otitis externa może być związane z alergiami i łuszczycą.

Choroba ta jest często mylona z przypadłością znaną jako ucho surfera, a jej objawy mogą być podobne. Otitis externa jest jednak poważniejszą chorobą i może prowadzić do zwężenia przewodu słuchowego, pojawienia się dużej ilości wysięku, a nawet całkowitego zamknięcia przewodu słuchowego zewnętrznego. W najgorszych przypadkach osoby cierpiące na tę chorobę mogą wymagać wielu tygodni leczenia, zanim woskowina powróci do normy.

Aby złagodzić dolegliwości, pomocne może być stosowanie środków przeciwbólowych. Zażycie ibuprofenu lub paracetamolu pomoże złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk. Można również położyć na ucho ciepłą ściereczkę, aby zmniejszyć stan zapalny i zapobiec kolejnym epizodom. Zapalenie ucha zewnętrznego często ustępuje samoistnie, ale jeśli utrzymuje się, można je leczyć antybiotykami i kroplami do uszu z kortykosteroidami.

Łojotokowe zapalenie skóry

Jeśli myślisz, że noszenie zatyczek do uszu może pomóc Ci w łojotokowym zapaleniu skóry, jesteś w błędzie. Łojotokowe zapalenie skóry jest częstą odmianą egzemy, która dotyka tłustych części ciała. Skóra ulega zapaleniu w wyniku nagromadzenia się nadmiernej ilości pewnego rodzaju drożdżaków. Na szczęście nie jest to choroba zaraźliwa i nie można jej przenosić z człowieka na człowieka. Pracownik służby zdrowia zbada uszy i poszuka oznak egzemy. Może użyć podświetlanego instrumentu do zbadania wnętrza ucha. Zostaniesz również zapytany o objawy, w tym o stan zapalny ucha.

Inną przyczyną łojotokowego zapalenia skóry jest używanie aparatów słuchowych. Aparaty te mogą blokować przewód słuchowy i powodować gromadzenie się wilgoci. Co więcej, jeśli jesteś uczulony na jeden ze składników aparatów słuchowych, możesz być narażony na łojotokowe zapalenie skóry.

Istnieje wiele sposobów leczenia łojotokowego zapalenia skóry. Chociaż zatyczki do uszu mogą pomóc w zapobieganiu infekcji, mogą jednak wyrządzić więcej szkody. W niektórych przypadkach może dojść do zakażenia błony bębenkowej. W takich przypadkach może pojawić się sucha, swędząca wysypka. Lekarz prawdopodobnie przepisze krople z antybiotykiem lub terapię sterydową. W niektórych przypadkach stan ten ustępuje samoistnie.

Reakcja alergiczna na zatyczki do uszu

Reakcja alergiczna na zatyczki do uszu to stan, w którym u danej osoby występuje reakcja alergiczna na określoną substancję. Substancją tą mogą być pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu, pleśń, substancje chemiczne lub leki. Lekarz będzie w stanie zdiagnozować tę chorobę. Można również wykonać skórne testy alergiczne, aby potwierdzić, czy jest się uczulonym na którąkolwiek z tych substancji.

Należy unikać czynników wywołujących alergię poprzez noszenie czepka pod prysznicem i unikanie zamoczenia ucha, w którym wystąpiła alergia. Należy również unikać wkładania waty do ucha, w którym wystąpiła alergia. Jeśli nie jesteś w stanie pozbyć się wydzieliny, możesz użyć waty. Unikaj wkładania waty do ucha, ponieważ może to wywołać dalsze reakcje alergiczne. Należy również usunąć z ucha wszelkie przedmioty, które mogą wywołać reakcję alergiczną.

Istnieje kilka przyczyn zapalenia ucha zewnętrznego. Reakcje alergiczne są zwykle związane z egzemą i łojotokowym zapaleniem skóry. Osoby z zapaleniem ucha drapią się po uszach, ponieważ odczuwają swędzenie. Ten cykl swędzenia i drapania powoduje zaostrzenie zapalenia ucha. W ciężkich przypadkach można zalecić terapię sterydową i krople z antybiotykami, aby wyleczyć przyczynę zapalenia ucha.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *