Czy operacje plastyczne uszu mogą poprawić słuch?

Czy operacje plastyczne uszu mogą poprawić słuch?

Jeśli chcesz zmienić wygląd swoich uszu, możesz rozważyć zabieg chirurgiczny zwany otoplastyką. Zabieg ten zmienia kształt uszu w celu poprawy ich położenia, wielkości lub kształtu. Kandydaci muszą być w dobrym stanie zdrowia i nie mogą cierpieć na żadne schorzenia, które utrudniałyby proces gojenia. Dzieci muszą mieć co najmniej pięć lat, aby poddać się temu zabiegowi. Należy jednak pamiętać, że operacja uszu nie jest pozbawiona ryzyka, do którego należą blizny, infekcje, krwawienie i asymetria konturów skóry.

tympanoplastyka

Po zabiegu tympanoplastyki pacjent może przez dwa tygodnie dochodzić do siebie. Po zabiegu pacjent powinien zaplanować przerwę w pracy lub szkole trwającą od jednego do dwóch tygodni, a także pewien czas wolny od zajęć sportowych. Powrót do zdrowia będzie łatwiejszy, jeśli pacjent będzie prowadził zdrowy tryb życia. Palacze powinni rzucić palenie z jak największym wyprzedzeniem. Powinny one także unikać alkoholu, tytoniu i innych narkotyków.

Zabieg tympanoplastyki polega zwykle na nacięciu za uchem. Stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne. Następnie chirurg umieszcza przeszczep na błonie bębenkowej. Może to być fragment zdrowej tkanki pochodzącej z własnego ciała pacjenta. Po zabiegu przeszczep łączy się z błoną bębenkową. Zabieg ten zwykle poprawia słuch pacjenta i jest wykonywany w około 90% przypadków.

Transmastoid

Chociaż plastyka ucha transmastoidalnego jest powszechnie stosowanym zabiegiem przywracającym słuch, nie jest ona lekarstwem na głuchotę. Może wprawdzie zwiększyć słyszenie, ale tylko w umiarkowanym stopniu. W zależności od przyczyny, operacja plastyczna ucha transmastoidalnego może przywrócić normalne słyszenie, a nawet pomóc osobie z ubytkiem słuchu. Skuteczność tej operacji wynosi około 90 procent. W tym zabiegu usuwa się kość wyrostka sutkowatego i przecina nerw równowagi przez nacięcie za uchem. U około dziewięćdziesięciu procent pacjentów operacja przywraca prawidłowy słuch i eliminuje zawroty głowy.

W zależności od przyczyny operacji dostępne są dwie metody. Najpopularniejsza metoda polega na wywierceniu niewielkiego otworu w kości za uchem. Chirurg następnie zatyka zatkany kanał górny. Procedura ta charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem powodzenia, ale może również powodować zaburzenia równowagi po kilku tygodniach. Mimo że jest to stosunkowo nowa procedura, jest ona porównywalna z metodą środkowego dołu czaszki i może być wykonywana u pacjentów z głuchotą.

Mikrotia

Dzieci z mikrotią często mają problemy ze słuchem. Jest to często spowodowane zamknięciem przewodu słuchowego zewnętrznego. Dzieci z mikrotonią mogą również cierpieć na infekcje ucha. Mikrotia może również powodować brak pewności siebie, a dzieci mogą dokuczać innym dzieciom, ponieważ nie wyglądają „normalnie”.

Operacja plastyczna ucha może pomóc w skorygowaniu tego stanu. Operacja polega na umieszczeniu pod skórą szkieletu, który tworzy nowe ucho. Najpopularniejsze metody operacji plastycznej ucha to wszczepienie implantu z porowatego polietylenu (PPO) lub chrząstki żebrowej z klatki piersiowej. Te kawałki kości są następnie rzeźbione w szkielet podobny do Medporu. Po operacji plastycznej uszu można również wszczepić aparat słuchowy zakotwiczony w kości.

Chirurgia rekonstrukcyjna ucha

Chirurgia rekonstrukcyjna ucha to powszechna procedura, która przywraca funkcję i wygląd ucha zewnętrznego. W zależności od stopnia uszkodzenia ucha operacja może być zarówno prostym zabiegiem ambulatoryjnym, jak i skomplikowaną, długotrwałą procedurą. Do niektórych guzów nie można dotrzeć bez usunięcia części ucha. Rekonstrukcja może wymagać usunięcia kości za uchem i części ucha środkowego. Jeśli jednak guz jest łagodny, usuwa się tylko niewielką część ucha.

Przykładem zabiegu chirurgicznego z zakresu rekonstrukcji ucha jest wszczepienie aparatu słuchowego zakotwiczonego w kości. Implant ten może przywrócić słuch u osób z dużym ubytkiem słuchu lub głuchych na jedno ucho. Operacja ta pomaga również osobom z głuchotą mieszaną, przewodzeniową lub jednostronną słyszeć lepiej niż osoby z głuchotą tylko na jedno ucho. Chirurg może również wykonać zabieg poszerzenia przewodu słuchowego zewnętrznego, aby zmniejszyć jego niedrożność i zapobiec infekcjom ucha.

Implanty ślimakowe

Implant ślimakowy pomaga osobom z ubytkiem słuchu od ciężkiego do głębokiego słyszeć bez pomocy aparatów słuchowych. Implant działa poprzez elektryczną stymulację komórek nerwowych ucha wewnętrznego i przekazywanie tych sygnałów do mózgu, omijając uszkodzone lub nieprawidłowo funkcjonujące ucho wewnętrzne. Mogą go otrzymać dzieci i dorośli z dużym ubytkiem słuchu. Procedura wymaga zabiegu chirurgicznego polegającego na wszczepieniu elementu wewnętrznego do ucha wewnętrznego.

Po operacji plastycznej ucha implant ślimakowy jest chirurgicznie wszczepiany do ucha. Zewnętrzna część urządzenia jest przymocowana do czaszki i zawiera procesor sygnału oraz baterię. Pacjent może być zmuszony do pozostania na noc w szpitalu. Jednak większość szpitali pozwala pacjentom na powrót do domu w dniu zabiegu. Po zabiegu pacjentowi podaje się leki przeciwbólowe i antybiotyki. Następnie usuwa się duży opatrunek. Zewnętrzna część implantu jest połączona z odbiornikiem-stymulatorem, który umieszcza się za uchem. Pacjenci, u których zastosowano urządzenie, mogą zacząć go używać następnego dnia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *