Czy bezdech senny ma wpływ na chrapanie?

Czy bezdech senny ma wpływ na chrapanie?

Chrapanie to dźwięk wydawany przez miękkie tkanki w gardle, gdy osoba oddycha podczas snu. W ciągu dnia mięśnie te utrzymują szeroki otwór w drogach oddechowych. W nocy jednak rozluźniają się i tkanki miękkie w ustach i szyi zapadają się do środka. W rezultacie, oddychanie przez usta jest trudniejsze dla osób z bezdechem sennym.

Symptomy

Jeśli doświadczasz problemów z oddychaniem podczas snu, możesz cierpieć na bezdech senny. Stan ten jest poważnym zaburzeniem snu, które może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Może nawet przyczynić się do rozwoju niektórych chorób, takich jak nadciśnienie, udar i niewydolność serca. Osoby cierpiące na to schorzenie są również bardziej narażone na wypadki, takie jak wypadki samochodowe i urazy związane z pracą. Dzieci, które cierpią na to zaburzenie mogą mieć również problemy z nauką i zachowaniem.

Objawy bezdechu sennego mogą być niekomfortowe i mogą budzić Cię kilka razy w ciągu nocy. Zaburzenie to zwykle powoduje niski poziom tlenu we krwi, a także wysoki poziom dwutlenku węgla. Kiedy tak się dzieje, mózg wysyła sygnał do otwarcia dróg oddechowych. Po ponownym oddychaniu pacjent wydaje głośne parsknięcie. Zaburzeniu temu często towarzyszy suchość w ustach i upośledzenie funkcji poznawczych.

Najczęstszym objawem jest chrapanie, choć nie wszystkie osoby, które chrapią, mają bezdech senny – sekcja ta jest wynikiem pracy redakcji portalu clubulgrasilor.ro. Jeśli jednak chrapiesz głośno, doświadczasz cichych przerw w oddychaniu lub odgłosów krztuszenia się podczas snu, możesz mieć bezdech senny. Inne objawy to senność w ciągu dnia, zmęczenie w ciągu dnia i nadmierna waga. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, najlepiej skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać profesjonalną diagnozę.

Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na to zaburzenie, powinieneś zaplanować badanie snu. Badanie snu, znane jako polisomnogram, zmierzy częstość akcji serca, oddychanie i poziom tlenu podczas snu. Lekarz będzie mógł wówczas zdiagnozować, czy cierpisz na bezdech senny.

Chociaż istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju bezdechu sennego, najczęstszymi przyczynami są otyłość i wąskie górne drogi oddechowe. Niektóre stany chorobowe, takie jak powiększone migdałki lub policystyczne jajniki, zwiększają ryzyko rozwoju tego zaburzenia.

Zmiany stylu życia mogą pomóc w zmniejszeniu chrapania i złagodzeniu objawów. Unikanie palenia i alkoholu może również pomóc. Substancje te rozluźniają mięśnie gardła, co powoduje zwężenie dróg oddechowych. Pomocne może być również uniesienie głowy i szyi podczas snu. Dodatkowo, stosowanie systemu nawadniania nosa może pomóc w otwarciu dróg nosowych.

Objawy bezdechu sennego obejmują dławienie się, sapanie i nawykowe chrapanie. U pacjentów z zaburzonym oddychaniem podczas snu może również wystąpić nadciśnienie, zaburzenia nastroju i zaburzenia funkcji poznawczych. Niektóre badania wiążą to nawet z chorobami układu krążenia.

Pediatra może zdiagnozować bezdech senny u dzieci i skierować je do otolaryngologa. W niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić usunięcie migdałków lub migdałków, aby złagodzić objawy bezdechu sennego.

Do badania przesiewowego pacjentów pod kątem bezdechu sennego można wykorzystać narzędzie przesiewowe zwane Kwestionariuszem Berlińskim. Wynik opiera się na formule składającej się z trzech pytań dotyczących objawów bezdechu sennego i innych danych demograficznych, takich jak wiek i BMI. Wynik waha się od 0 do 1, przy czym 1 oznacza największe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzenia. Istnieją inne metody badań przesiewowych pacjentów, takie jak samodzielne badania snu.

Opcje leczenia

Opcje leczenia bezdechu sennego różnią się w zależności od rodzaju schorzenia, które masz. Dla obturacyjnego bezdechu sennego, ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) jest jedną z opcji. C-PAP działa poprzez ciągłe pompowanie powietrza pod ciśnieniem do dróg oddechowych podczas snu. Utrzymuje to drogi oddechowe otwarte i zapobiega przerwom w oddychaniu. Inne opcje obejmują operację szczękową lub operację nosa.

Inne możliwości leczenia bezdechu sennego obejmują operacje mające na celu skorygowanie dróg oddechowych. Jedna z procedur obejmuje usunięcie tkanek w gardle w celu otwarcia dróg oddechowych. Inny zabieg, zwany uvulopalatopharyngoplastyką, polega na przesunięciu szczęki do przodu. Chociaż wszystkie opcje chirurgiczne niosą ze sobą ryzyko, pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem przed wyborem jednej z nich. Utrata wagi jest również opcją dla pacjentów z bezdechem sennym. Dietetycy w IU Health mogą zalecić zmiany w diecie i plany ćwiczeń, aby zmniejszyć masę ciała i poprawić przepływ powietrza.

Opcje leczenia bezdechu sennego różnią się w zależności od podstawowej przyczyny zaburzenia. Niektóre metody leczenia, takie jak CPAP, mogą być skuteczne tylko u niektórych osób, podczas gdy inne mogą być skuteczne u innych. Badanie snu może pomóc określić, jakie metody leczenia są dla Pana/Pani odpowiednie.

Podczas gdy terapia CPAP jest najlepszym wyborem dla łagodnych przypadków, operacja jest opcją dla cięższych przypadków. Chociaż terapia CPAP jest najczęstszym sposobem leczenia obturacyjnego bezdechu sennego, niektóre osoby mogą preferować zmianę nawyków życiowych. Rzucenie palenia lub spożywania alkoholu może pomóc w złagodzeniu objawów.

Leczenie bezdechu sennego jest ważne dla Twojego zdrowia. Nieleczony lub ignorowany bezdech senny może zwiększyć ryzyko zawału serca, udaru i innych poważnych schorzeń. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w medycynie snu w MultiCare, aby znaleźć najlepsze dla siebie leczenie. W zależności od wieku i nasilenia objawów, może Pan/Pani kwalifikować się do badania snu w celu określenia najlepszej opcji leczenia.

Badanie snu pomoże określić rodzaj bezdechu sennego. Najczęstszą formą jest obturacyjny bezdech senny, który jest spowodowany fizyczną przeszkodą w drogach oddechowych. Inna forma nazywana jest centralnym bezdechem sennym i występuje, ponieważ mózg nie wysyła odpowiednich sygnałów do mięśni oddechowych.

Chirurgiczne leczenie bezdechu sennego może być skuteczną opcją dla dzieci. Lekarz może wykonać kilka rodzajów operacji w celu skorygowania zaburzenia. Lekarz może wykonać redukcję turbinki o częstotliwości radiowej lub inne procedury strukturalne w celu otwarcia gardła. Procedury te są zwykle wykonywane w sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Większość pacjentów jest w stanie wrócić do domu tego samego dnia. Niektórzy pacjenci mogą również skorzystać z chirurgii gardła górnego, która poszerza gardło poprzez usunięcie nadmiaru tkanki. Chirurgiczne usunięcie migdałków i tkanki migdałka może również pomóc.

Chirurgia w przypadku bezdechu sennego jest zwykle ostatecznością. Pacjenci zazwyczaj przechodzą trzymiesięczną próbę innych opcji leczenia, zanim zostanie zalecona operacja. Podczas operacji chirurg usunie tkankę z górnej i tylnej części gardła. Migdałki i migdałki zostaną usunięte. Może to zmniejszyć szanse na wystąpienie bezdechu. Jednak ta metoda leczenia nie jest tak skuteczna jak CPAP i nie jest uważana za niezawodną opcję dla obturacyjnego bezdechu sennego.

Przyczyny

Chrapanie jest spowodowane przez wiele różnych przyczyn, w tym duszność nosa i zatkanie nosa. Niedrożność nosa jest spowodowana przez alkohol, leki nasenne lub zmiany hormonalne, które mogą spowodować rozluźnienie mięśni gardła i zablokowanie dróg oddechowych. Dzieci i dorośli mogą również chrapać, jeśli mają duże migdałki lub migdałki. Wreszcie, alergeny mogą również przyczynić się do chrapania.

Chrapanie jest bardzo powszechnym zaburzeniem, które może mieć negatywny wpływ na jakość snu. Charakteryzuje się zgrzytliwym dźwiękiem spowodowanym drganiem i grzechotaniem tkanek w gardle podczas snu. Chrapanie jest najbardziej powszechne wśród mężczyzn i osób otyłych i ma tendencję do pogorszenia się z wiekiem. Podczas gdy sporadyczne chrapanie nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych u osoby chrapiącej, przewlekłe chrapanie może być oznaką pierwotnych zaburzeń snu.

Chrapanie może być spowodowane wieloma rzeczami, w tym otyłością. Otyłość może powodować zwężenie dróg oddechowych, co z kolei ogranicza przepływ powietrza. Jeśli masz nadwagę lub otyłość, powinieneś skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy.

Jeśli jesteś nałogowym palaczem, może to również prowadzić do chrapania. Palenie i spożywanie alkoholu są również częstymi przyczynami. Jeśli lekarz stwierdzi, że masz bezdech senny, być może będziesz musiał wprowadzić zmiany w stylu życia, aby poprawić swój stan zdrowia. Alternatywnie, może się okazać, że urządzenie lub aparat do higieny jamy ustnej pomoże Ci lepiej oddychać w nocy.

Chrapanie spowodowane bezdechem sennym może być leczone za pomocą leków i zabiegów chirurgicznych. Jeśli przyczyną chrapania jest odchylona przegroda nosowa, zabieg septoplastyki może ją wyprostować. Zabiegi chirurgiczne mogą również dotyczyć polipów i blokad nosa. Chociaż zabiegi te nie zawsze są skuteczne, mogą stanowić opcję dla osób chrapiących.

Bezdech senny jest poważnym problemem zdrowotnym. Chociaż dostępne są opcje chirurgiczne, istnieje również wiele niechirurgicznych zabiegów, które pomogą Ci przestać chrapać raz na zawsze. Chrapanie jest bardziej powszechne u mężczyzn niż u kobiet i jest związane z wiekiem i otyłością.

Chrapanie może być również spowodowane przez inne schorzenia gardła, w tym powiększone migdałki i migdałki, polipy nosa i problemy z nosem. Warunki te mogą być leczone u specjalisty od ucha, nosa i gardła. Chrapanie jest ważnym objawem bezdechu sennego, dlatego konsultacja z lekarzem jest niezbędna dla Twojego zdrowia.

Obturacyjny bezdech senny, inaczej zwany obturacyjnym bezdechem sennym (OSA), jest poważnym zaburzeniem snu, które powoduje okresowe przerwy w oddychaniu podczas snu. Podczas każdej pauzy mięśnie gardła rozluźniają się, blokując na kilka sekund drogi oddechowe. Wynikający z tego brak powietrza powoduje głośne chrapanie.

Podczas gdy zwykłe chrapanie może być leczone w domu, osoby z poważnym bezdechem sennym potrzebują pomocy medycznej, aby zapobiec jego pogorszeniu. Nieleczony może prowadzić do powiększenia serca i wysokiego ciśnienia krwi. Leczenie za pomocą aparatu CPAP może poprawić funkcjonowanie serca o 50%, a także zmniejszyć częstość występowania nieregularnych uderzeń serca.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *