Kiedy nie można poddać się operacji uszu?

Czy warto korygować ucho za pomocą chirurgii plastycznej ucha?

Najczęstsze powody, dla których dziecko nie może być poddane operacji plastycznej uszu to ciąża, torbiele przeduszne i wcześniactwo. Należy wiedzieć, że nie ma bezwzględnych zasad dotyczących tego, w jakim wieku dziecko może lub nie może być poddane operacji uszu. Istnieją jednak sytuacje, w których dziecko nie może być poddane zabiegowi chirurgicznemu, który mógłby spowodować u niego znaczny dyskomfort. Sytuacje te wymieniono poniżej. W niektórych przypadkach wykonanie zabiegu nie jest bezpieczne.

Ciąża

Najbardziej oczywistym powodem, dla którego nie powinno się próbować zajść w ciążę podczas operacji uszu, jest fakt, że macica matki nie może się normalnie powiększać, co utrudnia zabieg. Ponadto ciąża przyspiesza zarastanie kości wokół stopki, co może spowodować zablokowanie stopki w miejscu. Ponieważ strzemiączko zostaje unieruchomione, może również dojść do niedosłuchu przewodzeniowego. Z tego powodu najlepiej jest odłożyć operację ucha do czasu zakończenia ciąży.

Mastoidektomia

Mastoidektomia jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w celu usunięcia chorych komórek powietrznych z kości sutkowej, znajdującej się za uchem. W trakcie zabiegu mogą być również wykonywane inne procedury, takie jak tympanoplastyka. Zabieg ten może być konieczny, jeśli inne operacje nie przyniosły złagodzenia objawów. Jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie ucha środkowego, cholesteatomę lub inny problem związany z przewodem słuchowym, być może będziesz musiał poddać się mastoidektomii. Podmiejska klinika chorób uszu, nosa i gardła ma wyjątkowe kwalifikacje do przeprowadzania operacji usunięcia wyrostka sutkowatego.

Wybór techniki chirurgicznej w przypadku przewlekłych chorób uszu zależy zwykle od rodzaju patologii i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W wielu przypadkach wybór najlepszej opcji chirurgicznej zależy od rodzaju infekcji wyrostka sutkowatego i filozofii chirurga. W literaturze pojawiło się kilka argumentów dotyczących wyboru najlepszej procedury. Chirurg może zdecydować się na wykonanie mastoidektomii w zależności od wielkości zakażonej kości.

Torbiele przeduszne

Tradycyjnie torbiele przeduszne powinny być usuwane, zanim dojdzie do ich zakażenia. Nowsze poglądy sugerują jednak, że operację ucha najlepiej wykonywać tylko u pacjentów, u których występują objawy. Pacjenci z częstymi infekcjami mogą odnieść korzyści z drenowania ropnia. Torbiel przeduszna jest usuwana chirurgicznie w znieczuleniu ogólnym. Jej głęboka część może sięgać aż do chrząstki ucha.

Podczas zabiegu wykonuje się nacięcie w uchu, zwykle wzdłuż skóry poduszeczki. Następnie oddziela się perichondrium małżowiny usznej i odsłania torbiel przeduszną. Torbiele przeduszne mogą być wydzielnicze lub zakażone i wymagają usunięcia fragmentu chrząstki. Nacięcia można zamknąć szwami przerywanymi, jednak po zdrenowaniu zawsze istnieje możliwość wystąpienia infekcji.

Osikuloplastyka

Sztuczne ucho jest tworzone z chrząstki żebrowej pacjenta i umieszczane pod skórą. Ten rodzaj rekonstrukcji może nie być tak mocny i odporny na infekcje jak rekonstrukcja żeber, ale i tak jest lepszy niż nic. Można ją jednak stosować tylko w bardzo rzadkich sytuacjach. Zabieg wymaga przeprowadzenia dwóch oddzielnych operacji. Pierwsza operacja polega na wytworzeniu sztucznego ucha z chrząstki żebrowej pacjenta, a druga na podniesieniu płata z boku głowy. Konieczna jest druga operacja w celu dodania sztucznego ucha po drugiej stronie głowy.

Inna często wykonywana operacja polega na usunięciu uszkodzonej części ucha. Zabieg ten znany jest również jako mastoidektomia. Polega na usunięciu chorej części ucha. Czasami w tym celu chirurg musi usunąć kostne ściany otaczające ucho. Otwarta mastoidektomia jamista (zwana także mastoidektomią kanałową w dół) wymaga usunięcia ścian kostnych. Z kolei mastoidektomia z zamkniętą jamą pozwala zachować nienaruszone przegrody kostne.

Tympanoplastyka

Otoplastyka to zabieg korygujący nieprawidłowości w obrębie ucha. Zabieg jest zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji. Niektóre osoby decydują się na znieczulenie ogólne, ale dzieci często muszą być poddawane znieczuleniu ogólnemu. Podczas zabiegu lekarz wykonuje nacięcia w fałdzie skóry za uchem, aby odsłonić znajdującą się pod nim chrząstkę. Nacięcia są następnie zamykane szwami, a uszy są opatrywane. Podczas rekonwalescencji pacjent może odczuwać pewien dyskomfort po zabiegu. Zażyj leki przeciwbólowe, aby złagodzić dyskomfort.

Jeśli planujesz operację, powinieneś zapytać swojego chirurga, czy istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu rewizyjnego. Operacja rewizyjna może być wykonana, jeśli wyniki nie są do zaakceptowania. Jeśli pacjent jest niezadowolony z wyniku poprzedniego zabiegu chirurgicznego, chirurg może zalecić wykonanie zabiegu rewizyjnego. Ważne jest, aby dokładnie stosować się do zaleceń chirurga. Oprócz ucha należy również zwrócić uwagę na reakcje organizmu na zabieg. Chirurg sprawdzi parametry życiowe pacjenta i odpowie na wszelkie pytania. Pamiętaj o zabraniu ze sobą informacji o ubezpieczeniu i zostaw sobie dodatkowy czas na wypełnienie wszystkich przedoperacyjnych formalności.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *