Jak leczyć ucho kalafiorowate

Co robić, gdy boli ucho - wskazówki, jak znaleźć najlepszy naturalny środek

Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu zniekształconego wyglądu ucha, możesz zastanawiać się, jak leczyć kalafiorowate ucho. W tym artykule dowiesz się więcej o tej chorobie ucha, jej objawach i możliwościach leczenia. W artykule omówiono również sposoby zapobiegania nawrotom kalafiorowatego ucha. Ważne jest, aby podejmować działania profilaktyczne. Należy zawsze pamiętać o noszeniu kasku podczas uprawiania sportu.

Objawy

Środki przeciwzapalne mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku i bólu ucha kalafiorowatego. Są one najbardziej skuteczne w połączeniu z terapią zimnem i kompresją. Ucisk jest ważnym elementem leczenia ucha kalafiorowatego, ponieważ pomaga szybciej zatrzymać krwawienie wewnętrzne, zmniejszając tym samym nasilenie deformacji. Ucisk można uzyskać stosując długie paski gazy lub elastyczne taśmy do ćwiczeń. Te metody leczenia mają jednak wiele wad.

Szybkie leczenie jest ważne, aby zminimalizować objawy ucha kalafiorowatego. Lekarz może wykonać małe nacięcie w celu usunięcia nagromadzonej krwi i zakrzepić miejsce, aby zapobiec dalszemu krwawieniu. Może również zastosować opatrunek uciskowy, aby zatrzymać krwawienie i ułatwić krzepnięcie. Jeśli leczenie nie przyniesie rezultatu, lekarz może przepisać antybiotyki lub zaproponować inny plan leczenia. Chociaż te metody leczenia są na ogół skuteczne, pacjenci powinni również wziąć pod uwagę kilka wskazówek, aby zapobiec nawrotom tego bolesnego schorzenia.

Przyczyny

Leczenie medyczne ucha kalafiorowatego jest możliwe, ale nie jest to metoda wyleczenia. Leczenie medyczne polega na usunięciu z ucha skrzepu krwi, zwanego krwiakiem. Taki skrzep krwi jest zwykle wynikiem urazu ucha. Skrzep jest usuwany, a skóra otaczająca błonę bębenkową jest następnie łączona z chrząstką za pomocą ciasnego bandaża. Pozwala to utrzymać prawidłowy przepływ krwi do błony bębenkowej i zmniejsza ryzyko powstania ucha kalafiorowatego.

Do innych przyczyn powstawania ucha kalafiorowatego należą urazy płatka ucha. Tępe uderzenie w ucho może spowodować nagromadzenie się krwi między błoną bębenkową a perichondrium. W wyniku tego zaburzenia może powstać miejscowy obrzęk lub krwiak, który może stymulować wzrost nowej chrząstki. Niestety, ta nowa chrząstka jest często asymetryczna. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską.

Leczenie

Lekarz może przeprowadzić zabieg chirurgiczny w celu usunięcia płynu z ucha kalafiorowatego, ale może on być inwazyjny i wymaga odpowiedniego czasu rekonwalescencji. Na szczęście, przy szybkim leczeniu, płyn nie jest trwały. W ciągu siedmiu do dziesięciu dni płyn stwardnieje i wytworzy się tkanka bliznowata. Jeśli jednak ucho jest trwale zniekształcone, lekarz może wykonać zabieg otoplastyki, aby usunąć tkankę bliznowatą i przywrócić ucho do poprzedniego stanu. Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego i wymaga noszenia opaski na głowie przez kilka dni. Po operacji pacjenci mogą powrócić do uprawiania sportów kontaktowych w ciągu 12 tygodni.

Rozpoznanie ucha kalafiorowatego stawia się na ogół na podstawie obrazu klinicznego i wywiadu dotyczącego bezpośredniego urazu ucha. Nie ma potrzeby wykonywania badań obrazowych ani laboratoryjnych w celu postawienia diagnozy, chociaż można zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, jeżeli pacjent doznał znacznego urazu. Badanie MRI jest rzadko konieczne u pacjentów z uchem kalafiorowatym, chyba że występuje znaczny krwiak lub ciało obce. Krwiaki małżowiny usznej powstałe w wyniku zdarzeń atraumatycznych, takich jak upadek lub wypadek samochodowy, nie są częstą przyczyną dolegliwości.

Zapobieganie

Zapobieganie powstawaniu ucha kalafiorowatego ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowej chrząstki ucha. Ta zdeformowana chrząstka powstaje w wyniku powtarzających się urazów ucha zewnętrznego. Urazy powodują oddzielenie się skóry od znajdującej się pod nią chrząstki, co powoduje krwawienie i krwiaki. Powikłanie to może prowadzić do obumierania chrząstki, ponieważ powstaje tkanka bliznowata, która podtrzymuje uszkodzoną chrząstkę. Z czasem skutki te mogą stać się bardziej widoczne, a nawet trwałe. Aby zapobiec wystąpieniu objawów ucha kalafiorowatego, należy unikać wszelkich urazów ucha.

Innym ważnym środkiem zapobiegawczym jest noszenie ochronnego nakrycia głowy. W nakryciu głowy trudno jest usłyszeć instrukcje trenera. Kluczowe znaczenie ma również ochrona uszu. Leki beta-adrenolityczne we krwi, znane również jako leki stosowane w medycynie sportowej, mogą prowadzić do powstania ucha kalafiorowatego. Leki te same w sobie mogą uszkodzić ucho. Upewnij się, że dziecko nosi kask lub ochraniacz na uszy zawsze, gdy uprawia sporty wymagające kontaktu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *