Jak leczyć spuchnięte ucho – informacje, które musisz znać

Jak leczyć spuchnięte ucho - informacje, które musisz znać

Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak leczyć spuchnięte ucho, czyli uczucie ciepła lub zaczerwienienia w uchu. Stan ten jest często wynikiem infekcji, która powstaje, gdy do organizmu dostaną się bakterie, wirusy lub inne mikroorganizmy. Układ odpornościowy reaguje wtedy, aby zwalczyć obce mikroby, co powoduje wystąpienie typowych objawów infekcji.

Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty

Można spróbować zmniejszyć obrzęk, przykładając do ucha chłodny kompres. Pamiętaj, aby nie przykładać zimnego okładu do ucha, jeśli jest ono zbyt gorące, aby uniknąć odmrożenia. Aby złagodzić ból i gorączkę, możesz zastosować środki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen lub ibuprofen. Należy również pamiętać o nawodnieniu organizmu.

Nigdy nie należy lekceważyć zaleceń lekarza. Nawet jeśli objawy wydają się niewielkie, ważne jest, aby postawić właściwą diagnozę w celu ustalenia przyczyny opuchlizny. Większość przypadków obrzęku ucha nie jest poważna, ale powinna być ściśle monitorowana. Niewielkie urazy mogą być przyczyną stłuczenia ucha. Jeśli masz siniaka lub boli Cię ucho, przyłóż do niego okład z lodu lub ciepły kompres, aby zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. W przypadku silnego bólu można zażyć niesteroidowe leki przeciwzapalne – fragment ten pochodzi od redaktora portalu diykit.pl.

NLPZ

NLPZ to leki przeciwzapalne, które są skuteczne w leczeniu niewielkich bólów i dolegliwości bólowych związanych z przeziębieniem i grypą. Pomagają one także kontrolować obrzęki poprzez zmniejszenie produkcji pewnych substancji chemicznych w organizmie, które powodują stan zapalny. Leki te są często przepisywane w leczeniu bólu pleców, bólu głowy, skurczów menstruacyjnych i innych typowych bólów. Działanie NLPZ polega na blokowaniu wytwarzania przez organizm substancji chemicznej powodującej stan zapalny, kortyzonu. Chociaż mogą one być korzystne w leczeniu tych schorzeń, wiążą się z pewnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, zwłaszcza w przypadku długotrwałego stosowania.

Jeśli masz opuchnięte ucho, lekarz może zalecić stosowanie leków z grupy NLPZ w celu zmniejszenia opuchlizny. Leki te są szczególnie pomocne u pacjentów z nawracającym polichondritis, przewlekłym schorzeniem charakteryzującym się powtarzającymi się epizodami obrzęku ucha. Choroba ta występuje częściej u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne i mających uszkodzoną chrząstkę w innych częściach ciała. Ponieważ małżowiny uszne nie mają chrząstki, leki z grupy NLPZ mogą być bardzo skuteczne w leczeniu obrzęku ucha.

Stosowanie wosku do leczenia opuchniętego ucha

Istnieje wiele różnych sposobów leczenia opuchniętego ucha leczonego przez otolaryngologa. Można również zastosować domowy środek zawierający oliwę z oliwek, która jest bardzo skuteczna w rozpuszczaniu woskowiny, a także pomaga w leczeniu suchej skóry wokół ucha i u wejścia do przewodu słuchowego. W przypadku stosowania kropli na ból ucha należy pamiętać, że zawierają one benzokainę, która nie jest zalecana. Należy również unikać stosowania wody lub płynu do zmiękczania woskowiny, ponieważ produkty te mogą prowadzić do nasilenia stanu zapalnego i bólu.

Innym sposobem leczenia opuchniętego ucha leczonego przez otolaryngologa jest umieszczenie w uchu zapalonej świeczki. Teoretycznie ciepło płomienia wytworzy podciśnienie, które sprawi, że woskowina przylgnie do ucha. Należy jednak stosować tę metodę wyłącznie po uzyskaniu zgody lekarza. Może ona spowodować poważne uszkodzenie błony bębenkowej lub przewodu słuchowego.

Unikanie stosowania wacików do usuwania woskowiny z uszu

Unikanie stosowania wacików do usuwania woskowiny z uszu jest ważne dla zdrowia. Waciki nie tylko mogą wpychać woskowinę głębiej do ucha, ale mogą też podrażniać delikatną skórę przewodu słuchowego i pogarszać problem, zwiększając ryzyko infekcji. Oprócz tego, że waciki są szkodliwe dla uszu, mogą również podrażniać wrażliwą skórę błony bębenkowej.

Jednym ze sposobów uniknięcia uszkodzenia błony bębenkowej przez wacik jest użycie kropli. Kilka kropli zmiękczy woskowinę na tyle, że będzie można ją usunąć, przechylając głowę. Innym sposobem na wypłukanie woskowiny z ucha jest użycie wody. Zakraplanie woskowiny jest o wiele bardziej skuteczne niż czyszczenie uszu wacikami. Waciki mogą zaszkodzić Twojemu ciału i środowisku.

Objawy spuchniętego ucha

Spuchnięty płatek ucha jest częstym objawem wielu chorób i zaburzeń. Może on być spowodowany infekcją lub innym problemem zdrowotnym, takim jak zakażenie bakteryjne lub reakcja alergiczna. Spuchniętemu płatkowi ucha może towarzyszyć gorączka lub zaczerwienienie wokół ucha. Opuchlizna może również wskazywać na poważną chorobę podstawową, taką jak nowotwór. Jedną z częstych przyczyn obrzęku płatka ucha jest rak węzła chłonnego. Złośliwe komórki z tych węzłów przemieszczają się po całym organizmie i mogą powodować zapalenie płatka ucha oraz ból.

Domowe sposoby mogą pomóc w łagodzeniu objawów opuchlizny płatka ucha. Zimne okłady mogą zmniejszyć przepływ krwi do tego obszaru, łagodząc opuchliznę. Ciepłe okłady mogą być korzystne, jeśli przyczyną jest torbiel. Niektóre osoby mogą być uczulone na pewne materiały, np. produkty perfumowane. Ponadto osoby ze znanymi alergiami powinny unikać noszenia biżuterii z niklu i perfumowanych kosmetyków. Ponadto ważne jest regularne czyszczenie ucha, aby zapobiec infekcji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *