Czy niemowlę może mieć zapalenie ucha?

Czy od zapalenia ucha można ogłuchnąć?

Chociaż Twoje dziecko może przestać narzekać po kilku dniach infekcji ucha, nie oznacza to, że jest od niej wolne. W rzeczywistości, infekcja ucha może czasami prowadzić do poważniejszych problemów. W tym artykule omówimy objawy infekcji ucha, sposoby jej leczenia, a nawet zapobiegania. W tym artykule omówimy niektóre z poważniejszych problemów, które mogą się pojawić w wyniku zwykłej infekcji ucha.

Objawy

U dzieci zapalenie ucha środkowego jest określane jako infekcja ucha środkowego. Płyn gromadzi się za błoną bębenkową, powodując infekcję bakteryjną. Układ odpornościowy dzieci jest słabo rozwinięty, a ich przewody słuchowe są bardziej poziome niż u dorosłych. Z tego powodu płyn nie może odpłynąć z ucha. U dziecka z płynem w uchu środkowym może wystąpić wysoka gorączka i silny ból, a także krwawa wydzielina.

Leczenie

Ostre zapalenie ucha środkowego to nagłe zakażenie ucha środkowego. Może dotknąć każdą osobę. Małe dzieci są szczególnie podatne na infekcje ucha i jest to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w placówkach służby zdrowia. Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe lub antybiotyki, jeśli infekcja nie ustępuje samoistnie. Na ogół antybiotyki przepisuje się dzieciom w wieku poniżej 2 lat. Leczenie zapalenia ucha u niemowląt różni się w zależności od dziecka.

Zapobieganie

Zapobieganie zapaleniu ucha u niemowląt jest ważne dla zdrowia zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Ucho jest miejscem wrażliwym i nawet łagodne infekcje mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka prostych i niedrogich metod zapobiegania. Jedną z nich jest karmienie piersią. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia wczesnego zapalenia ucha, a dzieci karmione butelką powinny być trzymane pod kątem, aby zapobiec ostrym epizodom.

Pęknięcie błony bębenkowej

W niektórych przypadkach błona bębenkowa może pęknąć, uwalniając wodnisty lub krwisty płyn. Wydzielina ta może powodować dyskomfort, może też dojść do przedziurawienia błony bębenkowej. W ciężkich przypadkach może dojść do przedziurawienia błony bębenkowej, co wymaga leczenia. Możliwe jest jednak, że u niemowląt ucho klejone rozwija się bez objawów. Stan ten może prowadzić do różnego stopnia ubytku słuchu, problemów z zachowaniem, językiem i nauką.

Antybiotyki

U dzieci powszechnie zaleca się stosowanie antybiotyków w leczeniu ostrego zapalenia ucha środkowego. Antybiotyki mogą być stosowane w leczeniu różnych rodzajów AOM, od prostych do ciężkich przypadków. Stosowanie antybiotyków różni się w zależności od wieku pacjenta i stopnia ciężkości choroby, a także od rodzaju stosowanego leku przeciwbakteryjnego. Poza leczeniem objawów farmaceuci udzielają również informacji na temat działań niepożądanych antybiotyków. Poniżej podano kilka pomocnych wskazówek dotyczących stosowania antybiotyków w zapaleniu ucha u niemowląt.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *